back iconZpět

Hybridní mobilní aplikace

Technologie pro vývoj

Ještě před několika lety nebyl vývoj mobilních aplikací prostřednictvím JavaScriptu nic jiného než zvláštní experiment. Myšlenka, že by se mohly vytvářet aplikace pro iOS a Android, aniž by se muselo pracovat s Java a Objective C, se zdála být pro mnoho vývojářů atraktivní. Nyní existuje spousta frameworků, které nás přinášejí blíže než kdy jindy k vytvoření mobilních aplikací s použitím pouze webových technologií.

Rozebereme tu nejlepší a nejpopulárnější frameworky pro vývoj hybridních mobilních aplikací. Některé frameworky, popsáné v tomto článku, jsou součástí platformy Apache Cordova.

technologies hero
Omezení obchodů s aplikacemi
Omezení obchodů s aplikacemi

V moderní době publikace nativní mobilní aplikace zahrnuje balení kódu, jeho odeslání do obchodu s aplikacemi a čekání na jeho schválení. Celý proces může trvat od dvou do sedmi dnů, což je věčnost v mobilním světě. Vývojáři mobilních aplikací chtějí mít možnost aktualizovat své mobilní aplikace jako webové, a to i několikrát denně, pokud to je nezbytné. Toto ovšem není možné kvůli omezením v obchodech s aplikacemi.

Opětovné použití kódu
Opětovné použití kódu

Nativní aplikace pro iOS a Android jsou vyvíjeny pomocí preferovaného programovacího jazyka každé platformy - Objective-C nebo Swift pro iOS a Java pro Android. Hybridní aplikace na druhou stranu umožňují vytvářet mobilní aplikace s jazyky, které již Vaši vývojáři ovládají - HTML, JavaScript a CSS. Jednou napíšete kód a nasadíte ho na všechny mobilní platformy. Další výhodou je testování mobilních aplikací. Nemusíte psát pro každou mobilní platformu unikátní testovací skripty. Testování na jedné kódové bázi také snižuje testovací infrastrukturu, kterou potřebujete, a zjednodušuje proces QA. S narůstající roztříštěností v typech zařízení a verzích operačních systémů se stává nutností pro mobilní vývoj.

Kratší doba uvedení na trh
Kratší doba uvedení na trh

Popularita mobilních aplikací stoupá a klesá rychleji než jejich webové protějšky. Hodnocení, recenze, instalace, denní aktivní uživatelé, toto všechno rozhoduje o osudu mobilní aplikace. V rychle se rozvíjejícím světě se hybridní aplikace posouvá od nápadu k realizaci rychleji, než nativní.

Mobilní ekosystém se mění rychleji, než bychom chtěli uvěřit. Nebude to trvat dlouho, kdy se ohlédneme zpátky na to, jak primitivní vývoj byl v době obchodů s aplikacemi a jaká byla kontrola nativních aplikací. Hybridní aplikace jsou budoucností mobilního vývoje.